Ліцензія в косметології!

Косметологія і законодавство: Чи потрібно отримувати ліцензію для надання косметичних послуг ? (коли необхідна ліцензія?)

 

Постає питання необхідності отримання  ліцензії для надання різних видів косметологічних послуг.Протягом останніх років діяльність з надання послуг у сфері косметології набула значних масштабів. Це пов’язано зі збільшенням попиту на косметологічні послуги та зростанням кількості салонів краси і косметологічних кабінетів, які надають такі послуги.

У зв’язку з цим актуальним є питання: чи відноситься діяльність косметологів до сфери медичних послуг і чи обов’язковим є отримання ліцензії для надання косметологічних послуг?

 

Розглянемо,  у яких випадках потрібна така ліцензія, як її отримати, та яка відповідальність передбачена за надання косметологічних послуг без ліцензії.

 

За загальним підходом, косметологія може бути: естетична та медична. Тому говорячи про правове регулювання косметології важливим є питання: які косметологічні послуги слід розцінювати як медичну практику.

   Для відповіді на це запитання потрібно звернутися до чинного законодавства, а саме: Національного класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010 [1] та Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010[2].

У даних нормативно-правових документах виділені розділи 86 «Охорона здоров’я» та 96 «Надання інших індивідуальних послуг».

1- Клас 96.02 класифікатора ДК 009: 2010 «Надання послуг перукарнями і салонами краси» включає:

-миття волосся, підрівнювання та стрижку, фарбування, тонування, завивку, випрямлення волосся та подібні види послуг, що надаються чоловікам та жінкам;

-гоління та підрівнювання бороди;

  • масаж обличчя, манікюр і педикюр, макіяж тощо.

 

У Національному класифікаторі продукції та послуг є секція 96.02.1 «Послуги перукарські та інші послуги з догляду за зовнішністю», де виділені перукарські послуги для жінок і дівчаток; перукарські послуги для чоловіків і хлопчиків; косметичні, манікюрні та педикюрні послуги; послуги з догляду за зовнішністю, послуги поверхневого пілінгу тощо.

Таким чином, перераховані процедури не належать до медичних і є естетичними послугами, які салон краси може надавати без ліцензії.

 

 

2- Медична косметологія включає профілактичну, діагностичну та лікувальну (що у свою чергу можу бути поділена на консервативну та хірургічну). Відповідно до Національного класифікатору ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» медична косметологія може охоплюватись:

(1) класом 86.21 «Загальна медична практика», що включає медичне консультування та лікування у сфері загальної медицини, які надають лікарі загального профілю;

  • класом 86.22 «Спеціалізована медична практика», що включає, медичне консультування та лікування у сфері спеціальної медицини лікарями-спеціалістами та хірургами.

Відповідно, до медичних послуг відносяться процедури, пов’язані з введенням речовин в порожнину організму різними способами (ін’єкційно, природніми шляхами, тощо), що передбачають пошкодження шкірного покриву і слизової оболонки, а також вимагають застосування медичного обладнання та інструментів. Перелік даних процедур достатньо різноманітний. До них відносяться всі види пластичних операцій, апаратна косметологія, мезотерапія, ін’єкції ботоксу і силікону, епіляція, пілінг, ліпоксація, гідроколонотерапія та ін. Такі процедури повинні проводитися особами з медичною освітою, та за наявності відповідної ліцензії.

  • класом 86.90 «Інша діяльність у сфері охорони здоров’я», що включає: -діяльність з охорони здоров’я людини, яка здійснюється не в лікарнях і не лікарями або стоматологами;

-діяльність медсестер, акушерів, фізіотерапевтів або іншого парамедичного персоналу в області оптометрії, гідротерапії, лікувального масажу, трудотерапії, логопедії, хіроподії, гомеопатії, мануальної терапії, голковколювання тощо. Ці види діяльності можуть здійснюватися в клініках, які діють при фірмах, школах, будинках для осіб похилого віку та інших організаціях, що не є лікарнями, але мають власні консультаційні центри з місцями прийому пацієнтів.

 

Відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» [3]медична практика  є видом   господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

А у пункті 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики»  [4] визначено, що господарська діяльність з медичної практики (далімедична практика) – вид господарської діяльності у сфері охорони здоровя, який провадиться закладами охорони здоровя та фізичними особамипідприємцями з метою надання медичної допомоги та медичного обслуговування на підставі ліцензії.

Слід мати на увазі, що МОЗ України у Листі «Щодо косметологічної допомоги» від 26.05.2000 [5] відзначив, що оскільки «…на сьогодні в Україні не існує єдиного визначеного порядку косметологічної допомоги, яка надається за медичними показаннями», то «за власним бажанням хворого косметологічна допомога може бути надана профільним державним лікувально-профілактичним закладом або в косметологічних кабінетах (закладах) різних форм власності за наявності у них ліцензії на даний вид діяльності».[3]

Отож, отримання ліцензії для надання косметологічних (медичних) послуг є обов’язковим.

 

Як отримати ліцензію на заняття медичною практикою?

Для отримання медичної ліцензії необхідно подати заяву  до Єдиного вікна Міністерства охорони здоров’я України.

До заяви обов’язково необхідно додати належним чином оформлені відомості та опис. Форма заяви, відомостей та опису наведена в додатках до Постанови Кабінету міністрів України від 02.03.2016 р. N° 285 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики». Усі вищезазначені документи можна подати нарочно, поштовим відправленням з описом вкладення або в електронному вигляді, наклавши електронний цифровий підпис.

 

Після того, як Ви отримали ліцензію на медичну практику,  можете сміливо заявляти про те, що ваш салон краси чи косметологічний кабінет працює законно, відповідально і з думкою про своїх клієнтів.

 

Яка  відповідальність передбачена за надання косметологічних послуг без ліцензії?

 

Якщо  така діяльність провадиться без медичної ліцензії, то Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі — КупАП) [6] у статті 164  передбачено штраф у сумі від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто штраф становитиме від 17000 грн до 34000 грн.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

Хочете узаконити свій бізнес і отримати медичну ліцензію на косметологію? Звертайтесь до адвокатів у OMLaw Group https://www.omlaw.com.ua/.